Prehod na „zeleno” energijo in shranjevanje energije sta koncepta, ki sta neločljivo povezana. Zakaj? Medtem ko fotovoltaične naprave proizvajajo električno energijo za gospodinjstva ali podjetja, lahko količina proizvedene električne energije včasih presega trenutno porabo. Kaj storiti z njenimi viški? Kako lahko shranimo energijo, da jo uporabimo pozneje, ko na primer sončno sevanje ni dovolj močno? Sposobnost shranjevanja energije in vsestranske prednosti sistemov za shranjevanje električne energije, namenjenih temu procesu, še kako pridejo prav.
Zakaj je postalo shranjevanje energije tako pomembno?
Z razvojem obnovljivih virov energije so se pojavili številni izzivi, vključno z začasno zaustavitvijo obratovanja fotovoltaičnih naprav. Druga je nezmožnost porabe energije iz obnovljivih virov energije ali zavrnitev izdaje soglasja za priključitev novih sončnih elektrarn. Zaradi takšnih ovir, kot tudi vse večjega števila fotovoltaičnih naprav in razvoja fotonapetostne infrastrukture po vsem svetu je bilo treba razviti način shranjevanja energije in omogočiti absorpcijo največje količine energije v danem trenutku. Pomemben dejavnik je postala tudi funkcionalnost časovnega zamika porabe energije in prilagajanja njenega prenosa v čas največje porabe.
Optimizacija preko energetskega sistema s shranjevanjem električne energije
Shranjevanje energije iz fotovoltaike je najboljši način za optimizacijo pridobljene električne energije. Proizvodnja pogosto ne sovpada s časom, ko je povpraševanje po energiji največje. Izziv je povezan s programiranjem delovanja naprav, bodisi v gospodinjstvu bodisi v podjetju, na določen čas, ko je energije največ.
Medtem ko lahko pri domačih pogojih in opremi, kot so pralni, pomivalni stroj ali indukcijska kuhalna plošča, njihovo uporabo načrtujete za točno določen čas in se prilagajate vremenskim razmeram, je to v proizvodnih halah ali tovarnah veliko težje. Še posebej v podjetju, katerega narava je povezana z visoko porabo energije, ki je posledica nemotenega delovanja proizvodnih strojev.
Načini shranjevanja energije
Obstaja več načinov in tehnologij za shranjevanje energije. Najbolj priljubljena in najbolj razširjena oblika shranjevanja je uporaba galvanskih členov (baterij), ki jih lahko večkrat polnimo z elektriko in uporabljamo za poljubne potrebe. Energija se v baterijah shranjuje in sprošča s kemičnimi reakcijami. Pomembno je, da lahko v primeru baterij, ki se uporabljajo za shranjevanje energije, govorimo o uporabi relativno majhnih komponent za pridobivanje in shranjevanje velikega dela energije. Primer so litij-ionske baterije z zelo majhno težo in visoko zmogljivostjo. Kako izgleda shranjevanje energije v praksi? Kakšen je proces, ki poteka v baterijskem hranilniku električne energije?
Kako poteka to shranjevanje energije?
Preko dneva se presežek energije shrani v največji količini, ki ustreza zmogljivosti dane naprave – hranilnika električne energije. Ko je hranilnik poln, se ta dodatna akumulirana energija vrne v električno omrežje. Ponoči, ko fotovoltaična naprava iz očitnih razlogov ne proizvaja več energije, se energija, shranjena v baterijskem hranilniku, porabi za napajanje naprav. Šele po njeni polni izrabi bo sistem začel črpati električno energijo iz omrežja.
Shranjevanje energije je preprost proces, ki med drugim vpliva na zmanjšanje stroškov električne energije v času, ko so narasli v astronomske zneske in nič ne kaže na hitro vrnitev na stanje izpred nekaj mesecev ali let. Dodatna prednost takšne neodvisnosti od distribucijskega omrežja je stabilizacija električne napetosti. Takšna stabilizacija je še posebej pomembna za učinkovito in brezhibno delovanje strojev in naprav, ki jih podjetje uporablja vsak dan.
Zakaj je shranjevanje energije donosno?
Najpomembnejša prednost procesa shranjevanja električne energije je povečanje neodvisnosti gospodinjstva ali podjetja od dobave električne energije iz distribucijskega omrežja. Poleg takšne neodvisnosti shranjevanje energije vpliva tudi na:
- prihranek stroškov zaradi uporabe presežka shranjene energije;
- razbremenitev prenosa električne energije v distribucijskem omrežju (stabilizacija in ustrezna regulacija napetosti električne energije);
- večja energetska varnost med drugim povezana z z zgornjima dvema točkama in neprekinjeno oskrbo z energijo;
- premik porabe električne energije na izbrani čas in stabilizacija parametrov prenosa (npr. večja proizvodnja električne energije v jutranjih urah);
- zasilno napajanje z vzdrževanjem delovanja naprav in strojev (izogibanje okvaram ali zaustavitvi proizvodnje kot posledice začasnih prekinitev dobave električne energije iz distribucijskega omrežja);
- možnost stabilne oskrbe z električno energijo v krajih s slabo energetsko (distribucijsko) infrastrukturo;
- zmanjšanje faktorja moči (t.i. kompenzacija jalove moči);
- možnost priključitve večjega števila obnovljivih virov energije brez dragih investicij v distribucijsko omrežje;
- stanje naravnega okolja z uporabo „zelene” energije in njeno optimizacijo glede na potrebe.
Za podrobnosti pišite na miha.pozauko@geoenergy-group.com ali pokličite 070 511 425.